חומצה פולית
מקור pixabay

אם את חושבת להיכנס להריון וודאי כבר שמעת על חומצה פולית. מה החשיבות בצריכת חומצה פולית? מהו המינון המומלץ? והאם יש תופעות הלוואי?

הריון וחומצה פולית הינו שילוב שבשנים האחרונות מוכר ושגור כמו תינוקות וחיתולים. נשים המנסות להכינס להריון יודעות כי עליהן לצורך חומצה פולית ברמה יומית. למי שאיננה יודעת , מאמר זה יעזור לשכנע ולהזכיר את החשיבות של החומצה הפולית בתהליך ההריון.

מהי חומצה פולית?

הרבה אנשים לא יודעים זאת אך חומצה פולית היא תוצר ידי אדם. בטבע החומצה הפולית נקראת פולאט והיא מופיעה במיני ירקות עליים כמו חסה, תרד, אספרגוס, בפירות כמו בננה, מלון ולימון, בקטניות, בבשר ובשמרים.

החומצה הפולית הינו ויטמין מקבוצת B. בתהליך הייצור המדע של החומצה הצליחו המדענים לייצר חומצה פולית בעלת כושר ספיגה גבוהה אצל בני אדם משל חברתה הקיימת בטבע. במהלך המאה האחרונה הפכה החומצה הפולית לפופלארית מאוד בתעשיית המזון. יצרני המזון אימצו את החומצה הפולית והזינו אותה לתוך פס הייצור של המזון וכיום ניתן למצוא חומצה פולית בהרבה מוצרי יסוד כמו קמח, לחם, פסטה ומוצרי מאפה.

מעבר לעובדה שהחומצה הפולית נספגת טוב בגוף האדם היתרון העיקרי שלה הוא שהיא מסייעת במניעת מחלות ומומים בעוברים במיוחד בתהליך התפתחות המוח והתפתחות עמוד השידרה. במהלך הריון גוף האישה מייצר פי יותר דם מהרגיל בשל הדרישה לייצור מסיבי של תאי דם אדומים. החומצה הפולית היא חלק מתהליך ייצור תאי הדם האדומים והינה הכרחית להתפתחות תקינה של התאים ממנו יתפתח העובר והשלייה.

צריכת חומצה פולית במינונים נכונים לפני הכניסה להריון ובמהלכה יכולה למנוע בין 50%-70% מהמקרים של הופעת מומים.

מהו המינון הנכון לצריכה יומית של חומצה פולית?

הצריכה המומלצת היומית של חומצה פולית היא בין 400-800 מק"ג לאישה בריאה, זאת גם אם אין היא מנסה להיכנס להריון. מומלץ לצרוך את תוסף המזון במשך כל יום גם לאחר לידה. הדבר נכון גם עבור אישה מניקה. מינונים אלו משתנים מאישה לאישה. קיימים מקרים בו נשים הנמצאות בדרגת סיכון גבוהה נדרשות לצרוך מינון גבוה בהרבה המגיע עד ל- 4000 מק"ג ליום.

מחקרים מראים שנטילת חומצה פולית ברמה יומית יחד עם תוספי מזון וויטמנים מאותה משפחה מסייעים לספיגה גבוהה יותר ולתוצאות טובות יותר. התייעציי עם הרופא המלווה אותך בכל הנוגע לשילובים של חומצה פולית עם תוספי מזון אחרים.

מאוד חשוב לצרוך את הכמות הנכונה שכן מחסור בחומצה פולית יכולה לגרום להופעת מומים בעובר.

טיפ: חומצה פולית ניתנת לרכישה בכל בית מרקחת כמוצר מדף, כלומר ללא מרשם רפואי. שימו לב שהכדורים שהינכם רוכשים צריכים להיות בעלי משקל של 40 מ"ג לגלולה.

יש חומצה פולית טבעית באוכל אז למה לצרוך כדורים?

מאחר וגוף האדם סופג את החומצה הפולית המסונתזת ביעילות הגבוהה בהרבה מזו הנמצאת בטבע הגיוני לצרוך את התוסף המיוצר מעשה ידי אדם. בנוסף צריכה באמצעות גלולות מאפשרת לנו לשלוט במינונים בצוטרה מדויקת הרבה יותר.

האם יש תופעות לוואי?

כל עוד שומרים על מינונים נכונים לפי הגדרות הרופא לא אמורים להיות תופעות לוואי כלשהן. במקרים של לכאבי בטן, שלשולים , פריחה בעור, בחילות, הקאות מומלץ לגשת לטיפול רפואי מיידי ולהצהיר על המינונים שנצרכו.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here